Kyslosť v káve
Často sa nás pýtajú na kyslosť a kávu. Naši zákazníci hľadajú kávy s nízkym obsahom kyselín a zaujímajú sa o pH nápoja. Kyslosť je vo svete kávy často nesprávne chápaná, pretože sa používa na opis priaznivých vlastností kávy. Dobrou správou je, že kyslosť je dobrá vec! pH kávy je vo všeobecnosti relatívne nízke, takže by ste sa nemali obávať narušenia rovnováhy alebo zásaditosti vášho tela. Ak máte reflux kyseliny alebo iné dôvody, prečo by ste mali vyhľadávať kávu s nižšou kyslosťou, môžeme vám povedať aj o niektorých možnostiach.
Krátky pohľad na kávu na stupnici pH:
Ak sa pozriete na stupnicu pH, zistíte, že káva patrí do rozsahu, ktorý je o niečo kyslejší ako telo. Káva je kyslejšia ako napríklad voda alebo mlieko, ale menej kyslá ako napríklad citrusové šťavy, víno, pivo a iné nápoje. Ak hľadáte menej kyslú kávu, je najlepšie vybrať si zrná arabiky namiesto robusty. Káva Jim’s Organic Coffee je 100 % arabica. Kávu môžete hľadať aj podľa pestovateľskej oblasti. Napríklad kávy z krajín juhovýchodnej Ázie, ako je Indonézia alebo Timor, majú tiež nízku kyslosť. Čo tak vyskúšať našu svetlo praženú indonézsku kávu alebo francúzsky praženú kávu Sumatra?
Kyslosť Chuť
Takto ju definuje SCA: Pri dobrej úrovni kyslosti sa často opisuje ako „jasná“, pri príliš vysokej ako „kyslá“. Kyslosť je jedným z najdôležitejších faktorov pri určovaní kvality kávy. Prispieva k živosti, sladkosti a sviežemu ovocnému charakteru kávy a takmer okamžite sa prejaví a zhodnotí, keď sa káva po prvý raz vloží do úst. Ak je kyslosť príliš silná, môže byť nepríjemná. Vo všeobecnosti je však tým, čo robí chuť kávy zaujímavou a nie plochou. Kyslosť môže mať niekoľko rôznych podôb, napríklad citrusy, trpké zelené jablko alebo vínne tóny. Môžete si predstaviť aj iné príklady „rozjasňujúcej“ chuti, napríklad morskú soľ na karameli alebo citrónovú kôru v šľahačke či čerstvú limetkovú šťavu vo vinaigrette. Niektoré kávy sú známe svojou vysokou kyslosťou, ako napríklad kenská káva, zatiaľ čo iné majú nízku kyslosť, ako napríklad sumatranská káva. Neexistuje tu správne alebo nesprávne riešenie; sú len odlišné.
Na metóde varenia záleží
Ak sa snažíte vyhnúť kyslosti (pH) kvôli brušným ťažkostiam a refluxu, bolo by dobré zmeniť metódu varenia. Vo všeobecnosti platí, že káva pripravovaná horúcou vodou býva kyslejšia. Na druhej strane, pri varení za studena získate menej kyslú kávu. Pri varení za studena sa kávová usadenina namáča vo vode dlhší čas. To umožňuje pomalé extrahovanie prchavých olejov z kávy bez zahrievania, zvyčajne približne 12 hodín. Varenie za studena je naozaj jednoduché a nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie. Všetko, čo potrebujete, je nádoba a sitko. Cold brew si môžete pripraviť v noci a vychutnať si ho ráno, alebo si môžete pripraviť veľkú dávku, ktorá vám vydrží na celý týždeň. Ak nemáte radi studenú alebo ľadovú kávu, nezúfajte! Podľa nášho receptu na cold brew pripravíte koncentrát, ktorý potom môžete zriediť vodou v pomere 1:1. Ak do koncentrátu pridáte vriacu vodu, môžete si vychutnať príjemný horúci nápoj, ktorý je stále „studený“ a o niečo šetrnejší k vášmu tráviacemu systému.
Príslušenstvo na prípravu kávy