Káva z Guatemaly
Guatemala je krajina, ktorá sa nachádza na stredoamerickom kontinente a má rozlohu 159 107 km2 a 1 730 km2 vody. Guatemala hraničí so štyrmi krajinami: Mexiko, Salvádor, Honduras a Belize (krajina na severovýchode Strednej Ameriky, na pobreží Karibského mora).
Hnedé bôby pestované v Guatemale sú typické svojou plnou chuťou kakaa a bohatou, sladkou čokoládou pripomínajúcou karamel.
Nadmorská výška pestovania: 1 200 až 1 700 metrov nad morom
Rozmanitosť druhov Arabica: Bourbon, Typica, Catuai, Caturra
Obdobie zberu: apríl až december
Výrobný proces: Pranie, sušenie na slnku (tradičné)
Vôňa: bylinná (kvety), citrusová
Chuť: Čokoládová, sladká, s príchuťou lieskových orieškov (mierna)
Telo: Plné
Kyslosť: horúca, príjemná
Najmä zelené zrná (surová káva) v Atitlane a v oblastiach pestovania kávy Antigua v centrálnej vysočine krajiny sú mimoriadne tuhé.
Taktiež jej dodáva rastlinnú kyslosť, ktorá je často pikantná alebo čokoládová.
Niektoré špecifické recenzie kávy naznačujú, že ľahšia kyslosť bola objavená v kávach pestovaných v horských karibských alebo tichomorských oblastiach a tieto kávy majú tendenciu mať ovocnú a aromatickú kyslosť.
Káva Antigua Guatemala:
Káva Antigua, jedna z najlepších guatemalských káv, je známa svojou komplexnou chuťou a kakaovými tónmi.
Ideálna pôda a podnebie na pestovanie kávy sa nachádzajú v oblasti Antigua, v údolí obklopenom tromi sopkami.
Coban Coffee Guatemala:
Káva Coban, ktorá sa pestuje v severnej časti strednej Guatemaly, má vlastnosti typickej guatemalskej kávy s ovocnou kyslosťou, príjemnou vôňou a mierne trpkou chuťou.
Káva Guatemala Huehuetenango:
Káva Huehuetenango má tiež jemnú a miernu chuť, ale napriek tomu je komplexná a aromatická, s výraznou chuťou a vôňou a jemnou ovocnou chuťou. Táto káva má ľahké (často maslové) telo, sladkú bylinkovú chuť a vôňu a príjemný záver s jasnou, dlhotrvajúcou dochuťou.
Káva Huehuetenango sa pestuje na vysočine v severnej Guatemale, v regióne, ktorý produkuje niektoré z najznámejších guatemalských káv. Kvalitu a ovocnú chuť kávy Huehuetenango zvýrazňuje svetlé praženie, zatiaľ čo tmavé praženie zvýrazňuje chuť kakaa a tmavej sladkej čokolády.
Metódy triedenia guatemalskej zelenej kávy:
Systém triedenia kávy v Guatemale je definovaný ako Strictly Hard Bean (SHB), ktorý zahŕňa pestovanie kávových zŕn v nadmorskej výške nad 1 350 metrov nad morom a systém klasifikácie špeciálnych káv.
Predpokladá sa, že pestovanie kávy vo vyšších nadmorských výškach zvyšuje hustotu kávových zŕn a robí ich tvrdšími, čo v konečnom dôsledku zvyšuje stupeň kvality. Guatemalské pestovateľské regióny sú: Fraijanes Plateau, Antigua, Huehuetenango Highlands, Coban Rainforest, San Marcos Volcano, San Marcos, Nuevo Oriente a Atitlan.
Rozmanitosť guatemalských káv:
V Guatemale sa pestujú najmä odrody Typica a Bourbon, ale pestujú sa a zbierajú aj odrody Catuai, Caturra a Pache.
Všetky majú odlišnú chuť kávových zŕn a kávové čerešne sa môžu sušiť a predávať ako cascara, čo pomáha poľnohospodárom zvýšiť ich predaj. Hoci je cascara (španielsky „struk, šupka, škrupina“, čo v prípade kávy znamená vysušenú škrupinu kávového plodu) v Severnej Amerike a Európe stále novým trhom, vďaka popularite produktu Cascara Latte spoločnosti Starbucks v roku 2017 stále rastie.
Nákup guatemalských kávových zŕn:
Guatemala má dlhú históriu vývozu svojej kávy a je veľmi rozšírená medzi špecializovanými pražiarňami. Značkám a zmesiam na pultoch obchodov (alebo v skladoch) sa treba vyhýbať, pretože zvyčajne putujú distribučnými sieťami a námornou prepravou niekoľko týždňov alebo mesiacov, kým sa nakoniec predajú.
Dovozcovia špeciálnej zelenej kávy spolupracujú so sprostredkovateľmi a distribútormi v Guatemale pri dovoze nepraženej kávy do Spojených štátov a Kanady.
Príslušenstvo na prípravu kávy